Yara Bakım Hizmeti

Yara Nedir?

Deri ve doku bütünlüğünün herhangi bir nedenle ( travma, cerrahi kesi, kesici alet yaralanması, bası vs.) bozulmasıdır. Yaralar, vücudumuzda çeşitli bölgelerde ve çeşitli nedenlerle açılabilir.

Yaralarla ilgili, yaranın durumuna, oluşma şekline, iyileşme süresine göre çeşitli sınıflandırmalar yapılmıştır. Açık ve kapalı yaralar, akut ve kronik yaralar bu sınıflandırmaya örnektir. Bunların da kendi içinde çeşitleri bulunmaktadır.

İyileşme süresi 4-6 haftayı aşan yaralar kronik yaralar olarak adlandırılır.

Kronik yaraların oluşumu 4 evrede gerçekleşir ;

 • ● evre yaralarda, kızarıklık mevcuttur ve deri bütünlüğü bozulmamıştır.
 • ● evre yaralarda, deri bütünlüğü bozulmuştur ve doku açıktır.
 • ● evre yaralarda, doku en alt bölgesine kadar açılmıştır. Nekroz ölü bölgeler gelişmiştir. Tendonlar hasar görmektedir.
 • ● evre yaralarda, kas doku tamamen yok olmuştur. Kemik doku gözükmektedir ve genellikle enfeksiyon gelişmiştir. Ağrı hissi olmaz.

  Diyabetik Ayak Yarası

  Kontrol altında tutulmayan diyabet hastalığı ayak damarlarında tıkanmalar ve sinir hasarı yaratmaktadır. Damar tıkanıkları kısmi veya total olabilir. Bu durumda, ayakları besleyen damarların yeteri kadar oksijen taşıyamaması sonucunda, ayak ve parmakları hipoksik kalır (oksijensiz) ve devamında sinir hasarı (nöropati) gelişir. Oksijensiz kalan ayak ve parmaklarında kısa süre içinde nekroze (ölü) dokular gelişir ve akabinde enfeksiyon tablosu da bu duruma eklenir. Sinir hasarı geliştiği için çoğu zaman hastalar ayaklarındaki yaralar açılırken hissetmezler ve yara gözle görülür duruma geldiği zaman farkına varırlar. Bu yaralara erken müdahale edilmediğinde, ayak ve parmak ampütasyonları (kesilmesi) ile sonuçlanabilir. Erken müdahalenin önemi uzuv kaybedilmemesi için büyük önem taşır. Bu gibi durumlarda, hızlıca uzman bir birime başvurulması gerekmektedir. Diyabet kontrol altına alınıp, damar dolaşımı ultrason yöntemi ile kontrol edilmeli ve tıkanıklık mevcutsa, gerekli tedavi bir an önce yapılmalıdır. Bunun yanında enfeksiyon durumu kontrol edilmeli ve uygun antibiyotik başlanmalıdır. Diyabetik yaralara mutlaka profesyonel bir yara bakımı uygulanmalıdır.

  Belirtileri;

  ● Ayaklarda yanma hissi,
  ● Ayaklarda kızarıklık,
  ● Ayaklarda şişme ve ödem
  ● Ayaklarda sıcaklık hissi
  ● Ayak ve parmaklarda his kaybı

  Venöz Ülserler – Toplar Damar Tıkanıklığına Bağlı Gelişen Yaralar ( Varis Yaraları)

  Bu yaralar, ayaklarımızdaki toplar damarların kısmi ya da tam tıkanıklığı ve kapak kaçaklarının neden olduğu dolaşım yetmezliğine bağlı olarak gelişen yaralardır. Genellikle ayak bileği ve çevresinde açılan bu yaralar, sulanma ve akıntılı enfeksiyon ile birlikte seyreder. Zaman zaman açılıp kapanabilirler. Ayaklarda ödem ile seyri hızlanır. Venöz ülserlerin, tedavi süreci cerrahi ve medikal olarak 2’ye ayrılır. Tıkanan ya da kapakları bozulan damarların tamiri ile yaraların iyileşme süreci hızlanır. Ultrasonografi ile damarların kontrolü yapılmalı ve küçük girişimsel müdahaleler ile problem yaratan damar tedavi edilmelidir. Bu tip yaraların kapanmasında profesyonel yara bakım desteği alınması büyük önem taşır. Hastaların yaşam kalitelerini olumsuz etkileyen venöz ülserler, yürüme bozukluklarına varan problemler yaratabilir. Erken tanı ve tedavi uygulamasıyla kısa bir süre içinde hastaların sağlıkkarına kavuşması mümkündür.

  Belirtileri;

  ● Ayaklarda belirgin ödem
  ● Ayak ya da bacakta belirgin seviyede kızarıklık ve renk değişimi,
  ● Ayaklarda ciddi derecede hassasiyet,
  ● Ayaklarda sulanma ve akıntı,
  ● İleri evrede, yürüme problemi

  Yatak Yarası (Bası Ülserleri)

  Bası yaraları, uzun süre yatağa bağımlı kalan hastalarda ya da trafik kazası, ameliyat, kısmı felç vs. gibi nedenlerle geçici süre yatağa bağımlı kalan hastalarda gelişmektedir.

  Bası yaraları genellikle uzun süre dokunun oksijensiz kalması bası (yük) alması ve beslenme yetersizliğine bağlı olarak vücüdün çeşitli yerlerinde açılan yaralardır.genellikle kalça (sacrum) ayak topuklarında gelişir.bu yaraların açılmaması için hastaya yatak içinde 2 satte bir pozisyon değişikliği yapılmalı ve bası alan bölgelerin bası yükü azaltılmalıdır.beslenme programı oluşturlulma ve protein bazlı besinler ve mamalarla beslenmelidir. Derinin nemli kalmasını sağlayacak yara bakım ürünleri kullanılmalıdır.

  Bası yaraları da diğer yaralar gibi 4 evrede oluşur;

  ● evre deri bütünlüğünün bozulması,
  ● evre doku bütünlüğünün bozulması,
  ● evre kas ve tendonların bozulması,
  ● evre yaranın kemik bölgesine kadar inmesidir.

  Profesyonel bir yaklaşımla modern yara bakım ürünleri ve metotlarıyla bu yaralar tedavi edilebilir. Evde yara bakımı hizmeti ile hastalarımız sağlığına kavuşmaktadır.

  Tedaviler

  Bir yara, 4-6 haftadan fazla bir süre boyunca iyileşme belirtisi olmadan varlığını koruyorsa, kronik yara olarak kabul edilir. Bu tür yaralar genellikle zayıf kan dolaşımı, diyabet veya zayıf bir bağışıklık sisteminin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Kronik yaraların en fazla görüldüğü bölge, alt bacak ve ayaklardır.

  Yara tedavisinde, yara bakımının ve altta yatan durumun tedavi edilmesinin yanında, ağrının giderilmesi de önemlidir. Karmaşık ve zor iyileşen yaraları olan bazı insanlar psikolojik desteğe de ihtiyaç duyabilirler.

  Yara Tedavi Yöntemleri

  Negatif Basınç Vakum (VAC) Tedavisi

  Bu tedavi yöntemi akut ve kronik yaralarda uygulanmaktadır. Yara bölgesindeki ödemi ve enfeksiyonu kontrol edilmesinde ve lokal yara bölgesindeki kanlanmayı arttırarak iyileşmeyi tetikleyici hormonların üretilmesine yardımcı olur. Yaralı bölgedeki kan akımını destekleyerek ve eksüda oluşumunu engelleyerek yaralı bölgenin hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Kronik ve akut yaralarda sıkça kullandığımız bir tedavi yöntemidir.

  PRP (Platelet Rich Plasma) Tedavisi

  Son yıllarda medikal estetik ve saç ekiminde sıkça uygulanan bu tedavi yöntemini yara tedavisinde de uygulamaktayız. Bildiğimiz üzere PRP tedavisi cilt problemlerinin tedavi edilmesinde başarılı sonuçlar vermektedir. Aynı şekilde yaralı olan bölgeye uygulandığında yaranın iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

  PRP ile hastadan alınan kan ile kendi kanında bulanan growth faktörler (büyüme hormonları) özel bir yöntemle santrifüj yardımıyla ayrılır. Ayrılan büyüme hormonları, yaralı bölgeye uygulanarak epitelizasyon yani yaralı bölgedeki deri ve doku oluşumunu hızlandırmış olur. PRP hastanın kendi kanı alınarak uygulandığı için alerji riski yoktur. Ağrısız bir işlemdir. Tedavi süresi 15 dk kadar sürmektedir.

  Büyüme Hormonu Tedavisi

  Heberprot-b diyabetik ayağın tedavisi için ülserli bölgenin içine ve çevresine enjekte bir ilaçtır. Bu ilaç sayesinde yaralı bölgenin hızlı bir şekilde iyileşmesi sağlanmaktadır. Amputasyonu (ayak kesilmelerini) önlemektedir.

  Küba’dan gelen bu ilaç Sağlık Bakanlığı onaylıdır. Diyabete bağlı gelişen yaraların hızlıca iyileşmesi, yaranın yayılmasının önlenmesi ve kontrol altına alınması için kullanılan ve başarı oranı yüksek bir tedavi yöntemidir.

  Medikal (Modern ) Yara Tedavisi

  Bu tedavi yönteminde, yeni nesil ve yüksek teknoloji ile üretilen yara bakım ürünleri kullanılarak yara tedavisi yapılmaktadır. Her hasta için belirli testler yapılıp, kolajen içerikli yara örtüleri hazırlayarak yaranın iyileşme süreci hızlandırılır.

  Mikrosirkülasyon (kılcal dolaşım) hızlandırıcı ve aktive edici yara örtüleri kullanılarak yara yerindeki dolaşım aktif hale getirilir. Gümüş içerikli ürünler kullanılarak yara bölgesindeki enfeksiyon odakları ve riskleri yok edilir. Steril olarak yara yerine uygulanan bu yöntem ile hastaların yaralı bölgelerine, doğru ve etkin bir pansuman yapılarak yara tedavisinin olumlu sonuçlanmasını sağlanarak, yaranın kapanma süreci hızlandırılır.

  Ultrasonik Debritman Tedavisi

  Bu yöntem ile yara bölgesindeki nekrotik (ölü) dokuları, sağlıklı olan dokulara zarar vermeden ve hastaya anestezi uygulamadan temizlenmesini sağlanmaktadır. Nekrotik dokular yara bölgesinden uzaklaştırıldığında yaranın iyileşme süreci hızlanmakta ve enfeksiyon riski azalmaktadır. Doku, hava aldığı için sağlıklı ve hızlı bir iyileşme süreci başlamaktadır. Cerrahi debritmana göre daha konforlu ve ağrısız bir yöntemdir.

  Ozon Tedavisi

  Ozonun iyi bilinen ve tıbbi olarak kanıtlanmış olan bakteri öldürücü (bactericidal), mantar öldürücü (fungicidal) ve virüs çoğalmasını önleyici (virostatic) özellikleri ile enfekte olmuş yaraların dezenfeksiyonunda, bakteri ve virüslerin sebep olduğu yara tedavisinde etkin bir çözüm sunar. Bir diğer özelliği, dolaşımda bulunan kanın oksijen düzeyinin artmasına yardımcı olması ve yaralı bölgeye temiz kan gitmesini sağlayarak, yaralı bölgenin iyileşme sürecini hızlandırmasıdır.

  Evde Mobil Yara Bakımı ve Takibi

  Yara bakımı ve tedavisinde en önemli süreçlerden biri, etkin bir bakım ve pansuman uygulamasıdır. Yara tedavileri uzun ve sabır gerektiren bir süreçtir. Hastanede uygulanan tedavi sürecinden sonra evde yara bakım hizmeti ile hastalarımızın tedavilerine devam etmekteyiz.

  Evde yara bakımı ile hastalar tedavi sürecine, konforlu ve motivasyonlu bir şekilde devam etmektedir. Haftanın 7 günü evde yara bakımı ve pansuman uygulamaları ile yara bakımı hemşirelerimiz hastalarımıza kendi evlerinde konforlu bir şekilde sağlık hizmeti vermektedir.

  Bu uygulama ile hastalarımızın tedavi süreci ve yaraya her gün pansuman uygulaması ile yara iyileşmesi hızlandırılmakta ve enfeksiyon riski kontrol altına alınmaktadır. Hastalarımız kendilerini evde yalnız hissetmemekte ve profesyonel bir yara bakım hizmetini kesintisiz almaktadırlar.

  Periferik Anjioplasti İle Damar Tıkanıklığı Tedavisi

  Diyabetik ayak yaralarının büyük bir çoğunluğu, ayak damarlarındaki tıkanmalar sonucunda, ayak ve parmaklarının yeterli oksijen alamaması sonucu gelişir.

  Ayak damarlarındaki bu tıkanıklıklar girişimsel radyoloji ya da kardiyoloji uzmanı eşliğinde, küçük bir kateter kullanılarak anjioplasti işlemi ile balon ya da stent yöntemi uygulanarak cerrahi bir işlem gerektirmeden açılabilmektedir.

  Tıkalı ayak ve bacak damarlarının açılması amputasyon olasılığını %80 engellemektedir. Genellikle hastalar bu işlemden 24 saat sonra taburcu olabilmektedir.